Kwiatowa łąka jest w ogrodzie miejscem wyjątkowym. Kwitną tu różne rośliny, także dzikie które przyciągają mnóstwo niezwykłych owadów.
Wystarczy zamknąć oczy aby brzęczenie, buczenie, chrobotanie zabrzmiały niewiarygodnie blisko. Leżąc w wiosenny dzień na łące, wśród zielonych źdźbeł trawy i pachnących kwiatów, możemy spokojnie wschłuchiwać się w dźwięki świadczące o codziennej krzątaninie owadów.
Nad roślinami pełnym wdzięku lotem wznosi się i opada motyl cytrynek, a poniżej pszczoły przenoszą się niezmordowanie z kwiatka na kwiatek. Zanurzają się w kolorowych kielichach, wysysając nektar z ich dna. Pasikoniki chwytają się kurczowo źdźbeł trawy i nagle, z zadziwiającą lekkością, odskakują pół metra dalej. W czasie lotu ich skrzydełka trzepoczą tak szybko, że stają się prawie niewidoczne.
Stokrotki wznoszą swoje kwiaty średnio ok. 10 cm nad ziemią. Każdy jest właściwie kwiatostanem koszyczkowym, złożonym z wąskich białych kwiatów języczkowatych. Otaczają one poduszeczkę złożoną z setek drobnych żółtych kwiatów rurkowatych. Koszyczki kwiatowe stale kierują się w stronę słońca i zamykają wieczorem lub przy brzydkiej pogodzie.
Kwiaty mają czujniki temperatury. Gdy powietrze staje się cieplejsze, górna powierzchnia płatków kwiatowych rośnie szybciej niż dolna i kwiaty otwierają się. W gęstwinie źdźbeł trawy łatwo przeoczyć pojedynczą stokrotkę. Jeśli jednak rosną obok siebie dziesiątki czy setki drobnych roślinek, to w okresie kwitnienia wspólnymi siłami tworzą duże żółto-białe kobierce. Piętro wyżej każdy podmuch wiatru kołysze długimi, cienkimi pędami rzeżuchy łąkowej. Z bliskiej odległości na delikatnych łodyżkach można często zauważyć białe pęcherzyki. Są to gniazda larw pienika, owada z rzędu pluskwiaków równoskrzydłych. Pod piankową osłoną larwy znajdują schronienie i mogą bezpiecznie rozwijać się aż do postaci dorosłej. Liliowe kwiaty przywabiają motyla cytrynka. Cytrynki rodzaju żeńskiego poszukują roślin, na których mogłyby złożyć jaja. Powinny one nie tylko służyć jako bezpieczna wylęgarnia, ale także później zapewnić dostatecznie dużo pokarmu żarłocznym larwom. Cytrynki mogą żyć ponad 12 m-cy.
Nasze rodzime kwiaty łąkowe to:
1. Stokrotki cechują się obfitym kwitnieniem; jeśli kosiarka nie ma przy koszeniu kosza, ich nasiona rozsypią się po całej powierzchni
2. Rzeżucha łąkowa kwitnie w kwietniu; pięknie wygląda we wiosennym bukiecie
3. Jaskier lubi stanowiska wilgotne
4. Przetacznik tuli się do ziemi i otwiera jasnoniebieskie kwiaty.
Ciekawostka - Dom dla wielu owadów
Na łące schronienie i pokarm znajduje ponad 1500 gatunków owadów. Wiele z nich możemy odkryć dopiero z perspektywy stokrotki. Tuż przy ziemi żyją przede wszystkim chrząszcze, mrówki i spokrewnione z owadami stawonogi. W położonej wyżej strefie zielnej żerują pasikoniki, skoczki, biedronki, larwy muchówek i mszyce. Gdy zaczyna się okres kwitnienia roślin łąkowych, brzęczenie i buczenie rozlega się na najwyższym pietrze. Kolory i zapachy stają się wabikiem dla motyli, bzygów, i innych muchówek, pszczół i trzmieli. Żółte kwiaty mniszka lekarskiego są lubiane przede wszystkim przez pszczoły. Aby w ulu został wyprodukowany 1kg miodu pszczoły muszą odwiedzić ponad 100 tys. kwiatów mniszka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz